evropea.com - форум за паническо разстройство
Юни 26, 2022, 07:29:23 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини:

Картички за Нова година

Начало   Forum   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
* Посетители
Dot Online Guests : 3
Dot Online Users : 0
Dot Hidden Users : 0
Dot Total Users : 3

Рекламите

* НОВИНИ ЗА ПАНИЧЕСКО РАЗСТРОЙСТВО

* КАК РОДИТЕЛИТЕ ДА ПРЕДПАЗЯТ ДЕЦАТА СИ ОТ РАЗВИТИЕТО НА СТРАХОВЕ
//-->

* АРТТЕРАПИЯ НА ПАНИЧЕСКО РАЗСТРОЙСТВО

* КОИ ХОРА СА ПРЕДРАЗПОЛОЖЕНИ КЪМ ПАНИЧЕСКО РАЗСТРОЙСТВО

Спонсорирана връзка

Реклама

* Последно  мнение от форума
xx Re:Умора в слънчевия сплит
[Паническо разстройство]
Ari
Февруари 23, 2021, 06:26:18

Спонсорирани връзки

Страници: [1] 2 3 ... 5
  Изпечатай  
Автор Тема: Адреналинът и ПР  (Прочетена 6060 пъти)
t.todorov
Hero Member

Рейтинг: 25
Неактивен Неактивен

Публикации: 2258

Профил WWW Ел. поща
« -: Май 31, 2012, 01:57:48 »

hpjon заповядай Smiley
Активен

http://ttodorov.alle.bg
hpjon
Гост
« Отговор #1 -: Май 31, 2012, 02:13:44 »

Споделям че, тази тема се казва "споделям че" и се предполага, както е традицията повечето теми да започват с този израз.
Споделям че ти направих нова, адреналинска тема, давай.

По принцип нова тема се открива тогава, когато имаш да кажеш нещо по въпроса, засегнат в името и.

Менторското ти и реферско поведение е похвално, приближава ме до идеята, че форума е или твой, или по някакъв начин имаш влияние върху администрирането му.
Само по себе си това въобще не е лошо, напротив - похвално е, когато терапевт има форум, в който да си почива докато си набира нови клиенти.

Само че това трябва някъде да е упоменато или изяснено. Аз ако знаех, че пиша в твоя форум вероятно не бих се месил толкова много в консултациите, които даваш, колкото и невероятно грешни и подвеждащи да са те.

От друга страна пък е интересно терапевт да кани клиент на друг терапевт в личния си форум да пише по ключов въпрос при ПР и фобии.
Ще го приема като оферта, здрав интерес и едва след като се разберем за съответния хонорар ще изложа материята по начин, по който сме се разбрали в граждански договор, на базата на който ще ми бъде и платено.

Разбираш, че когато давам обяснения на съфорумци е едно, а когато трябва да обяснявам във форума и специална тема на даден терапевт то това е вече поръчка.
Очаквам да се свържеш с мен на лични или по е-майл, за да се договорим за подробностите около гражданския договор.

П.П. Копирам това мнение и в двете теме, за да не увисне нито едната.
Активен
t.todorov
Hero Member

Неактивен Неактивен

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #2 -: Май 31, 2012, 02:20:10 »

Литъл овненце те попита, а на мен просто ще ми е интересно Smiley
Активен

hpjon
Гост
« Отговор #3 -: Май 31, 2012, 02:24:05 »

Литъл овненце те попита, а на мен просто ще ми е интересно Smiley

Лош мениджмънт на форума явно - другия път си съгласувай действията.

Сега, в тази тема ще има включване от мен с адекватно мнение по въпроса с адреналина едва след като се уговорим за условията в договор.

И на мен ще ми е "просто интересно" да гледам Мъже в черно 3 на 3D, но ще трябва да платя.
Активен
Little Овненце
Hero Member

Рейтинг: 0
Неактивен Неактивен

Публикации: 703

Профил
« Отговор #4 -: Май 31, 2012, 02:44:44 »

Добре,щом не искаш на Тодоров да отговориш,отговори на мен?? Аз те попитах наистина. Или ще ми искаш и на мен пари?

Активен
hpjon
Гост
« Отговор #5 -: Май 31, 2012, 03:05:09 »

Здравей и тук, Little Овненце!

За пари говоря само с тодоров - той е експерт, а поръчва материал, с който да се донаучи.
На теб или на който и да е друг съфорумец с проблем нямам никакво право - нито законово, нито морално, да искам и една стотинка.
Но ако пък тодор вземе, че плати ще има чудесна тема.

Преди няколко седмици ти написа:

Само слаби характери като теб биха се подали на такъв вид терапия,толкова сте слаби и беззащитни,че много мъничко му трябва да човек да ви омае и превъзпита. Ето защо ,ние, никога няма да се излъжем да те последваме,защото сме силни. Не вярвам на нито една твоя дума, помолих те безброй пъти и на лични да ме оставиш на мира,да не ме коментираш. Исках да бъда въпреки всичко учтива. Но ти не,ти си толкова нахален и много много опасен.  Мило момче,скрий се докато е време.Прибери си отровните пипала от този форум докато не си пострадал.

И днес:

Добре,щом не искаш на Тодоров да отговориш,отговори на мен?? Аз те попитах наистина. Или ще ми искаш и на мен пари?

Не знам какво и как да си говоря с теб. Всъщност, когато коментирам нещо, постнато от теб аз го правя заради останалите четящи, защото, както вече се разбрахме, макар и форума да е на един терапевт, той е публичен - чете се от мнозина ежедневно - щом пишеш публично, презумпцията е, че може да се очакват публични коментари. Т.е. на примера на теб за останалите четящи се изясняват аспекти, които може би не са им ясни. Примера за адреналина и вафлата е точно такъв, макар че сбърках в известна степен, че постът ми бе като отговор на теб, а не отговор по принцип. Моля те, извини ме!

При декларацията ти, която цитирам по-горе няма как да отделя време, за да обясня лично на теб. Ти самата не го желаеш, дори ме заплаши, че ако продължа да говоря за твоите конкретни случаи ще пострадам.

Разбирам, че ти е зле, съчувствам ти, но се сърди на тодоров за това, че няма да получиш адекватно обяснение на случващото се с теб.
Макар че и това не е толкова важно, защото за адреналина съм писал поне 10 обширни поста тук в европея.

Ти беше много близо до източника на справяне с проблема ти - нали не си забравила? И преди това колко лични разменихме, за да се решиш да направиш крачка към възможно успешно решение.
Но се подаде на манипулациите на тодоров с големите лъжи за дъновизма и сектите и затова продължаваш да си зле.
Така ти помогна тодоров.
Аз нямам какво повече да направя за теб.

Активен
Ema
Hero Member

Неактивен Неактивен

Публикации: 566

Профил Ел. поща
« Отговор #6 -: Май 31, 2012, 03:08:30 »

Безсмислено е да се повтарят едни и същи теми в различни форуми свързани с ПР.
  Който се интересува от действието на адреналина, ще намери достатъчно материал и в други форуми и в нета.

Психотерапевтите знаят най-добре това взаимодействие, което е в основата на паниката.
Активен
dnil
Full Member

Неактивен Неактивен

Публикации: 101

Върнах си живота

Профил
« Отговор #7 -: Май 31, 2012, 03:10:42 »

Не съм ви следила сагата. Предполагам, че в тази тема се търси връзката между адреналин и ПР. Бих искала да се изкажа:

Адреналина е боен хормон. Той има за задача да ни подготви за справяне с опасности от какъвто и да е вид. Задачата му е да даде енергия на мускулите на краката и ръцете, но до китките, така че човека да се бори или бяга. Какво практически прави адреналина – свива всичките мускули, но най-силно това се усеща в корема. Така кръвта от корема, поема към долните крайници и идва едно от първите оплаквания - стягане в стомаха. Но другите кръвоносни  съдове също се свиват и сърцето започва да работи срещу по-голямо налягане. Затова и учестява съкращенията си - да компенсира съпротивлението и човека има усещането, че то буквално ще изскочи. Стягат се и всички мускули които не участват в реакцията на борба или бягство - дъвкателни, на гръдният кош, на китките и т.н. Понякога усещането е като топка в областта на шията.
Стяга се и кожата - в нея има много кръвоносни съдове, а кръвта трябва за борбата. Така идва усещането на стягане и болка в главата. Може някой от вратните или другите мускули да се стегне повече от останалите и това да ограничи подвижността на отделни части от тялото-ръце, крака, врат.
Често зрението се замъглява-адреналина разширява зеницата на окото и пречи на фокусирането. Отделно той блокира част от невронната мрежа на мозъка- целта е не да се мисли, а да се бяга.Това блокиране частично нарушава и възможността за фин анализ на вижданите обекти. То води и до блокиране на паметта и субективното изживяване за ,,невъзможност’’ да се мисли . Хората с ПА често казват ,,Аз не мога да мисля ‘’.Това е така и вниманието и паметта участват в мисловният процес, а те са частично блокирани. ,,Виенето на свят’ също е продукт на това нарушаване на връзките кора-подкорие.
Възможно  по време на криза температурата да се повиши до 39 -40 градуса. И това е нормално. Свитите и треперещи мускулни влакна отделят топлина, повишената глюкоза също дава енергия  – субективното усещане обаче може да е за студ  и втрисане.
При свиването на кожата се дразнят потните клетки – така, че изпотяването е нормално. Настръхването на космите също.
Активен

Който търси - намира!
Който желае - постига!
t.todorov
Hero Member

Неактивен Неактивен

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #8 -: Май 31, 2012, 03:15:06 »

Ще опитам заради литъл овненце да го обясня по-изчистено и без термини кой знае какви.

"Страхът е комплекс от негативни чувства, емоции и характерни поведенчески реакции у хората и животните, които се активират от "обект", тълкуван като заплашителен."

Този обект може да идва, както от външната обективна реалност /земетресение например/ така и от интерпретацията на външната реалност /субективно пречупена интерпретация, например ... кучето се държи странно, значи приближава земетресение/. Така страха по отношение на външната среда може да е обективен, или субективен. Тези страхове са горе-долу ясни и не са загадка за човека, който ги изпитва от къде се появяват.

Обекта на страх обаче, може да идва и от вътрешната реалност, голяма част от която е несъзнавана. Давам прост пример, без някой да се идентифицира с него.
Ако човек има някаква потребност, която морала, етиката, концепта и т.н. забраняват да бъде удовлетворена, тя най-вероятно ще бъде изтласкана, в съзнанието на човек просто ще изчезне, няма да я има. Така неудоволствието от преживяване на фрустрация /неудовлетвреност на потребността/ ще бъде спестено на човек. Чудесен механизъм. Това обаче задейства вземане на постоянни мерки, тази изтласкана потребност да си отам където е, в несъзнаваното , за да се чувства човек ОК и да не страда от това, че не е удовлетворена. Тези мерки се наричат защитни механизми. Те най-силно се задействат тогава, когато тази неудовлетвореност има опасност да се осъзнае. Ако аз силно искам да имам дете примерно, но съм изтласкал това желание, просто защото трябва да постигна други успехи в живота си, всеки път когато има опасност да осъзная истинската си потребност, че искам дете, това за мен ще е опасна ситуация, защото ще попречи на развитието ми в другата област, което е моето съзнателно желание. Всеки път, когато аз видя малко дете, или детска играчка, или бременна жена, детско филме /и каквито примери ви дойдат на ум/, се задейства несъзнаваният защитен механизъм и алармира за някаква опасност, съответно се поражда страха. Определени области в мозъка реагират мигновено на тази емоция /амигдала и хипоталамусът/ и привеждат тялото в готовност, или в синхрон с чувството на страх и предизвикват телесен отговор. Този телесен отговор главно се състои в изливането на адреналин и кортизол в тялото, благодарение на които тялото е подготвено да се бори срещу опасността. Което е супер, само че от опасните обекти идващи от вътрешната ни реалност няма как да се избяга, нито има как човек да се бори с тях, защото за него те са загадка, не съществуват. В крайна сметка човек се оказва с актуална еоция на страх, с тяло мобилизирано за опасност в синхрон със емоцията страх, без да може да разбере, каква е тази опасност. Това е сериозно състояние на неудоволствие, а то не се "котира" добре от психиката. Появява се още един чудесен механизъм, който намира логично обяснение, т.е. локализира обекта на страх, който е невидим - това са страховете от болести, от припадане, от кръвно и изобщо тези страхове, които са субективна интерпретация на нормалният телесен отговор на чувството страх. По тази причина те се наричат и производни. Така в цялата тази "каша" съзнанието си има логично обяснение, логичен страх, от който да се предпазва и организма преминава в хомеостаза, т.е. равновесие, а обекта на страх е изместен от несъзнаван и вътрепсихичен в съзнаван и локализиран извън психиката. "Врага" е видим и човек се втурва да се бори с него ... ако е залитане почва да се бори с него, ако е сърцебиене опитва да се пребори с него. Така леко "подхлъзнато" от несъзнаваното, съзнанието започва една борба с грешния "враг", която е обречена. Това е все едно да набием комшията от вторият етаж че ни краде вестника и роблема да се реши, след като комшията от първия етаж е крадеца. По тази причина методи, които се насочват към производните на страха, няма как да имат ефективност. Паническата атака е най-нормалната психо-телесна реакция и показател за здраве, кондиция и адекватно взаимодействие на психика и тяло. Терапевтичният въпрос е да се разбере каква е несъзнаваната вътрепсихична опасност. Това е сериозен въпрос, защото тя е различна за всеки и няма твърдение под общ знаменател. Останалото обяснение добре прави и КПТ, която описва модела, т.е. последиците от всичко това.
Активен

hpjon
Гост
« Отговор #9 -: Май 31, 2012, 03:32:09 »

тодор,

благо ми е да чета от теб за адреналин и амигдала, но като стигнеш до осъзнаването изгубваш нишката. Разбирам защо ти трябва още обучение.

Невронауките не са залък за всяка терапевтична уста.

Въпросното осъзнаване не може да помогне да се изградят нови невронни пътища, които са алтернативни на съществуващите до момента, които са причина за мислене по определен тип и като следствие от това - проява на страха. А точно това трябва да се случи - да се изградят нови взаимовръзки между невроните, което може да стане по специфичен начин, който обаче за твое съжаление няма нищо общо с, да речем, един 3 или повече годишен опит за осъзнаване пред терапевт - услуга, която ти предлагаш.

Ако логиката ти беше вярна, то пожарникарската професия щеше да е най-лесната - пожарникарите вместо да гасят пожарите щяха да обмислят и осъзнават няколко години откъде е дошъл пожара и така да го потушават.
Активен
t.todorov
Hero Member

Неактивен Неактивен

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #10 -: Май 31, 2012, 03:43:23 »

Да, НЛП разчита на това. Само че какъв е проблемът тук: хиляди символи от ежедневието и реалността, могат да "събудят" защитните механизми срещу осъзнаване. Така ние за всеки символно означаващ елемнет от реалността, трябва да правим нова невронна връзка. Човек и виждайки калинка може да развие ПА, ако тази калинка символно се доближава до изтласканото съдържание, предполага преживяване на неудоволствие при осъзнаване и включва защитните механизми срещу него, а от там тръгва и всичко останало.
Относно дали могат да се създават невронни връзки - категорично да. Казах ти че има вече невроанализа и тя се занимава с тези изследвания, които потвърждават това. Разликата между НЛП и анализата в случая е че при осъзнаване се разбира изтласканият материал, преживява се с тревожност, това води до преработване на този материал така че в крайна сметка се интегрира по удачен начин. Той престава да се свързва с фрустрация, съответно няма нужда към него да се предприема несъзнателна защитна мярка, не се свърва символично с елементи от реалността, които биха могли да подпомогнат осъзнаване на нещо лошо /защото то е преработено вече/ и няма никаква нужда да се задейства механизма борба/бягство.
При НЛП изтласкания материал си остава там, а се обработват символите, които предизвикват страх от осъзнаване - несигурно /винаги могат да се появят други, неоработени символи... символичното е безгранично/ и така всичко от начало.

Къде е мястото на всеки метод в цялата схема? Ако поради определена символична връзка се влошава твърде много социалното функциониране би било много удачно това да се отработи с НЛП /за жалост нямаме качествени такива в България все още/. Това означава, например ако аз работя като шофьор, но всеки път като застана зад волана получавам ПА, рано или късно ще избягвам тази ситуация. Тъй като процеса да се осъзнае защо в колата получавам ПА е по-дълъг, може директно да се обработи този аспект, който предизвиква ПА. Така ще мога да работя. Това че ако се разхождам мога да получа ПА, или във влак например, не е толкова фатално за моето функциониране и то търпи анализ, т.е. отлагане във времето за да се стигне до несъзнаваният материал.
« Последна редакция: Май 31, 2012, 03:50:37 от t.todorov » Активен

Ema
Hero Member

Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #11 -: Май 31, 2012, 03:53:32 »

"При НЛП изтласкания материал си остава там, а се обработват символите, които предизвикват страх от осъзнаване - несигурно /винаги могат да се появят други, неоработени символи... символичното е безгранично/ и така всичко от начало."

Тодоров, вече се разбрахме: първо тук ще съобщя, ако нещо друго се появи и започне всичко от начало.

Но вече ЧЕТВЪРТА година нямам  "онези" страхове, hpjon ще направи година, струва ми се, както и другите, които някога са писали тук, но са свършили терапията си и вече не пишат с оплаквания.

Не забравяйте, че между тях има  и хора, които  преживяват земетресенията,  което никак не е малко като стрес.

По-рано зададох въпроси за форума и вашето участие в него и не ми отговорихте: плаща ли ви се, защо не се поканят и  други психотерапевти....?

Активен
Little Овненце
Hero Member

Неактивен Неактивен

Публикации: 703

Профил
« Отговор #12 -: Май 31, 2012, 04:00:05 »

Първо- благодаря на Тодоров за изчерпателния отговор.
Второ- Георги,не съм те молила за помощ,полюбопитсвах за адреналина,но както написа Ема, тема, за която мога обстойно да прочета и от други източници. Та,не си мисли сега,че си открил топлата вода ти и видиш ли ако не си ТИ,няма оправия.
Това,до което /по твое мнение/ съм била близо,всъщност е нещото,от което аз винаги съм се пазила.И изобщо не е виновен Тодоров за това,знаеш ли всъщност кой е виновния? Твоят терапевт драги мой. До сега не съм го коментирала, защото мисля,че не е редно,но подходът на този човечец е повече от непрофесионален.Отблъсна ме още с първото си включване. Така беше и с Орлин. Така,че Жоре, ще те помоля пак най учтиво, не засягай пак темата. Радвам се,че си се "излекувал".Изключително се радвам и за другите твои "колеги",които са повярвали и също са добре,наистина.
Няма и да задълбавам в това,защо все още или по точно защо отново съм зле. Това си е цяла наука,хората неслучайно години наред изучават....но най важното е,че аз знам защо пак ми стана зле.
И никой не те е карал да ме коментираш пак и пак,започвам вече да мисля,че се кефиш тайничко за това,че не съм добре,защото не избрах ТВОЯ път. Пиша в темата "споделям че" не случайно. Там намирам утеха и помощ. Защо се намеси,щом няма какво повече да направиш за мен? Или грешката ми беше,че те попитах за адреналина тук??
Нямам нужда от твоите нападки и заключения ,които си позволяваш по мой адрес. Била съм груба с теб,съжелявам,заслужаваш си го. Прекаляваш тук ,отдавна премина границата.Така,че не ми вади мои постове от архива,за да ме сочиш с пръст,ами се замисли над собственото си поведение. Престани да поучаваш този и онзи,какво стана с литературата,която си изчел и толкова умело споделяш тук с нас? На практика май нищо от  това,което постваш не прилагаш....на нищо не си се научил. Ще се окажеш май най "болния" от всички нас тук....
Активен
t.todorov
Hero Member

Неактивен Неактивен

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #13 -: Май 31, 2012, 04:04:22 »

" hpjon ще направи година, струва ми се, както и другите, които някога са писали тук, но са свършили терапията си и вече не пишат с оплаквания. "

Да, сега целия форум се оплаква от него, но той няма никакви оплаквания Smiley Именно по тази причина много трябва да се внимава, какво се заработва с НЛП, защото несъзнаваният материал може да си остане скрит и да започне да причинява други "вреди". Местенето на симптомите не винаги е в различна по вид ПА. Може да се измести в нещо доста по-различно, което да не се преживява като симптом, но само благодарение на симптом може да се стигне до несъзнавани значения. Така се отрязва пътя за по-задълбочена интерпретация, както често се казва нещата се замазват. И пак подчертавам че лечение на ПР или излекуване не означава липса на ПА. Това наистина финалната цел, но въпроса е как и по какъв начин се стига до нея. В единия случай човек е отрязал достъпа си до симптоми, които биха му помогнали разбере нещо в себе си, а в другия го разбира и симптома изчезва именно от интерграцията на стария, несъзнаван и изтласкан материал, като преработен и вече осъзнат.
Активен

Ema
Hero Member

Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #14 -: Май 31, 2012, 04:15:40 »

Тодоров, по този въпрос е безсмислено да се разговаря с вас! То е все едно да говориш с телевизор - през деня казваш едно нещо, през нощта го повтаряш. Лишено е от смисъл.

Работете така, както знаете. Никой няма да ви учи на нищо.

Това, което казвам, са факти.

Здрави и нетревожни хора са, това е.

Активен
Страници: [1] 2 3 ... 5
  Изпечатай  

Отиди на:  

Реклами

* EU Directive

* Сподели във Facebook
Споделете

* ПАНИЧЕСКО РАЗСТРОЙСТВО 2017

* Следвайте ни във Фейсбук

* МАГНИТНИ БУРИ В МОМЕНТА
    hyperlink МАГНИТНИТЕ БУРИ СЕГА
МАГНИТНИ БУРИ В МОМЕНТА

* ХОРОСКОПИ 2017
    hyperlink
ХОРОСКОПИ НА ВСИЧКИ ЗОДИИ ЗА 2017

* КОГА ЛЕКАРЯТ ЩЕ ВИ ПОСТАВИ ДИАГНОЗА "ПАНИЧЕСКО РАЗСТРОЙСТВО"?

* ЗАЩО ПО ВРЕМЕ НА ПАНИЧЕСКА АТАКА НЯМА ДА ПОЛУЧИТЕ ИНФАРКТ?

* КАК ДА РАЗБЕРА КАКВА Е ПРИЧИНАТА ЗА ПАНИЧЕСКОТО МИ РАЗСТРОЙСТВО?

ЛАБИРИНТИТЪТ Е ВИНОВНИК ЗА ПАНИЧЕСКОТО РАЗСТРОЙСТВО

КАКВО Е СОЦИАЛНА ФОБИЯ?

* ХИПОГЛИКЕМИЯ ПО ВРЕМЕ НА ПАНИЧЕСКА АТАКА