evropea.com - форум за паническо разстройство
Юни 30, 2022, 06:42:43 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини:

Картички за Нова година

Начало   Forum   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
* Посетители
Dot Online Guests : 1
Dot Online Users : 0
Dot Hidden Users : 0
Dot Total Users : 1

Рекламите

* НОВИНИ ЗА ПАНИЧЕСКО РАЗСТРОЙСТВО

* КАК РОДИТЕЛИТЕ ДА ПРЕДПАЗЯТ ДЕЦАТА СИ ОТ РАЗВИТИЕТО НА СТРАХОВЕ
//-->

* АРТТЕРАПИЯ НА ПАНИЧЕСКО РАЗСТРОЙСТВО

* КОИ ХОРА СА ПРЕДРАЗПОЛОЖЕНИ КЪМ ПАНИЧЕСКО РАЗСТРОЙСТВО

Спонсорирана връзка

Реклама

* Последно  мнение от форума
xx Re:Умора в слънчевия сплит
[Паническо разстройство]
Ari
Февруари 23, 2021, 06:26:18

Спонсорирани връзки

Страници: 1 ... 37 38 [39] 40 41 ... 162
  Изпечатай  
Автор Тема: Въпроси към г-н Тодоров!  (Прочетена 220793 пъти)
alabala
Newbie
*

Рейтинг: 0
Неактивен Неактивен

Публикации: 18

Профил
« Отговор #570 -: Януари 19, 2012, 06:27:27 »

Реших да изгрея с малко размисли ( и страсти):

защо хората с ритуали вярват, че те им помагагат и продължават да ги правят? Защото ги е страх да се изправят пред емоциите си ли?

Веднага ще дам пример :

притеснено ми е дали ще си взема изпита или дали ще се представя добре на предстояща среща. Преди да изляза от дома си си правя всичките един милион ритуала за да мине всичко ок.
Защо в този момент не разсъждавам нормално - да седна за 10 мин да попрочета нещо по темата например,  а правя ритуали?
В крайна сметка ето до какъв извод стигнах:
правенето на ритуали дава светкавично облекчение на напрежението. Дори си мисля , че действа като дрога - дават спокойствие и понякога еуфория. След това ако си ги направиш както трябва тръгваш с едно повишено самочувствие, все едно нещо те пази (мислиш си няма как да не се представя добре). Изпитът започва, ти си убеден, че ще се справиш и го правиш. - това е функцията плюс
И най нелепото е , че след това си мислиш , че тъпите ритуали ииат някаква заслуга за това.

За толкова години все се питам: имат ли някаква заслуга в действитетлност (допускам , че има възможност да имат:))))

Другото което си мисля, защо не мога ( искам ) да се отърва от тях.
Първо няма да има нешо, което да ми дава светкавична гаранция за успех и второ страхувам се , че като спра да ги правя нешата ще излязат извън контрол още повече.

И нещо друго да ви споделя - явно токова много съм се била надъхала ( и все още ) , че по този начин контролирам жовита си , че когато нещата не станат по начина покойто ги искам , съм си  мислела ( и все още), че аз съм виновна за това. Дори и в дадена ситуаия някой да се е държал като  абсолютен тъпанар, аз пак си мисля, че вината е в мен. Т.е мислила съм си , че ако правя ритуали ще променя мнението на хората за мен или развоя на дадено събитие, което няма никаква връзка с мен. Защо така оневинявам хората и прехвърлям цалата отговорност за всичко на себе си? Сега като го пиша страшно нелепо ми изгпежда. Впоследствие тази вина така ме е смазвала, че съм изпадала в депресия.
 - това е функция минус
Активен
t.todorov
Hero Member

Рейтинг: 25
Неактивен Неактивен

Публикации: 2258

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #571 -: Януари 19, 2012, 08:39:18 »

Това може да каже психиатъра ви. Въпроса е какво възлагате на лекарствата каквито и да са те. Те не лекуват а правят нещата малко по-поносими. Ако искате да ви е по-поносимо, но да продължавате така ги пийте. Ако искате да ви е по-поносимо, докато работите върху психологичният ви проблем, ги пийте успоредно с психотерапията. За всичко си решавате вие.
Активен

http://ttodorov.alle.bg
Шашмагюл
Hero Member

Рейтинг: -16
Неактивен Неактивен

Публикации: 2962

Профил
« Отговор #572 -: Януари 19, 2012, 10:22:57 »

-
« Последна редакция: Януари 22, 2013, 12:40:48 от DG » Активен

Гледам на карти,кафе,виждам аурата,летя през простраството и времето,хвърям боб,лея куршум,ТЕС-ам.
Нека Силата бъде с нас!
Cheesy
Бъди оптимист! Дори в психиатрията!
"г-жа DG" АПРОПО, ПО - ДОБРЕ ДЯВОЛИТА ЖЕНА, ОТКОЛКОТО БОЖЕСТВЕНО ЛУДА! Cheesy
Шашмагюл
Hero Member

Рейтинг: -16
Неактивен Неактивен

Публикации: 2962

Профил
« Отговор #573 -: Януари 19, 2012, 10:25:09 »

-
« Последна редакция: Януари 22, 2013, 12:40:57 от DG » Активен

Гледам на карти,кафе,виждам аурата,летя през простраството и времето,хвърям боб,лея куршум,ТЕС-ам.
Нека Силата бъде с нас!
Cheesy
Бъди оптимист! Дори в психиатрията!
"г-жа DG" АПРОПО, ПО - ДОБРЕ ДЯВОЛИТА ЖЕНА, ОТКОЛКОТО БОЖЕСТВЕНО ЛУДА! Cheesy
t.todorov
Hero Member

Неактивен Неактивен

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #574 -: Януари 20, 2012, 07:19:09 »

" След това ако си ги направиш както трябва тръгваш с едно повишено самочувствие, все едно нещо те пази"

Много точно сте го усетила. Но както се вижда ритуала замества нещо, което липсва - самочувствие, спокойствие и до някъде закрила. Въпроса е защо ли липсват тези неща у човек, за да има нужда той да вярва в подобни ритуали?
Как човек изгражда самочувствие, кое го кара да се чувства спокоен и от кого получава закрила по принцип в живота си?
Активен

alabala
Newbie
*

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #575 -: Януари 20, 2012, 09:08:30 »

Половината от родителите ми ( хаха) е суеверна. Може и да има връзка.

Принципно няма нищо лошо в ритуалчетата с мярка. Лошото при мен е обаче , че на моменти зациклям в тях и ми отнемат много време ( много много време). Общо взето ме съпътстват цял ден.
И са всевъзможни и много разнообразни. Ако реша да ги бойкотирам, не мога да се концентрирам върху нищо друго. Много е неприятно. Преди време ми се е случвало в процеса на разговор с приятели да стана и да се разходя ( за да си направя ритуалчето) с някакво нелепо извинение, че трябва да отида еди каде си за малко. Чудя се дали хората си мислят, че съм тотално куку. Наскоро засякох един двама познати да правят нещо подобно ( странни ритуалчета - техни си) и ми станаха крайно симпатични ( мислех, че само аз съм зле).

Относно това защо ми липсва закрила - родителите ми не са били крайно изискващи и строги, обръщали са ми внимание и са давали всичко за мен и т.н. Смея да кажа - много добри родители. Не знам защо съм развила такова чувство, че трябва да контролирам всичко - може би защото много от рано съм осъзнала, че невинаги човек има власт над това, което се случва, а често е жертва на събитията. Осъзнала съм , че мама и тати не са някакви свръх хора. И тъй като не съм приела , че моят жовот ще е низ от независещи от мен неща, които да трябва спокойно да приемам съм развила някъв свръхконтрол (с  всичките му плюсове и минуси). Може би се е случило и защото съм израстанала във време на промени.... знам ли, когато много хора са оставали без работа въпреки, че са имали образование и т.н.

Но пък нашите баби са израстнали във време на война - не виждам да са толкова сдухани , колко е нашето поколение. (25-30)

Активен
t.todorov
Hero Member

Неактивен Неактивен

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #576 -: Януари 20, 2012, 10:06:04 »

" родителите ми не са били крайно изискващи и строги, обръщали са ми внимание и са давали всичко за мен и т.н."

Интересно как ли замествате сигурността която те са ви давали, за да намалят почти до край несигурните неща, които могат да ви споделят. Каква ли роля играят ритуалите при вас? Като кой точно ви обгрижват, за да сте сигурна и спокойна Smiley
Активен

alabala
Newbie
*

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #577 -: Януари 20, 2012, 12:27:55 »

" родителите ми не са били крайно изискващи и строги, обръщали са ми внимание и са давали всичко за мен и т.н."

Интересно как ли замествате сигурността която те са ви давали, за да намалят почти до край несигурните неща, които могат да ви споделят. Каква ли роля играят ритуалите при вас? Като кой точно ви обгрижват, за да сте сигурна и спокойна Smiley

Ами те все още ме "обрижват", нищо , че съм "дърта магарица"Smiley
В смисъл ако ми трябва нещо са насреща. Така , че не знам като кого ме обригрижват ритуалите.
Всеки се чувства несигурен често. Хората си дават чувство за сугурност по различни начини. Някой с ритуали, други с вяра в Бог или съдбата - ето , предпполагам, че това е отговора.
Активен
t.todorov
Hero Member

Неактивен Неактивен

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #578 -: Януари 21, 2012, 12:03:51 »

Заместват родителите ви в ситуации, в които вече ги няма, защото сте "дърта магарица" Smiley
Активен

alabala
Newbie
*

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #579 -: Януари 21, 2012, 09:05:40 »

Да , възможно е...Може ли да се каже тогава, че тревожните хора са по-незряли от тези , които не се вживяват много?
Активен
t.todorov
Hero Member

Неактивен Неактивен

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #580 -: Януари 22, 2012, 03:14:55 »

"Може ли да се каже тогава, че тревожните хора са по-незряли от тези , които не се вживяват много? "

Не, не може да се каже. Но какво би било по-различното за вас ако можеше да се каже така? Какво удовлетворение би ви доставило това?
Активен

alabala
Newbie
*

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #581 -: Януари 23, 2012, 10:23:54 »

Не, не може да се каже. Но какво би било по-различното за вас ако можеше да се каже така? Какво удовлетворение би ви доставило това?
[/quote]

Преполагам, че ще се успокоя, ще се скрия зад определението "тревожна" и по този начин ще се освободя от отговорност за живота си:) Но може и да не е така.

Проблемът при мен е, че болезнено приемам неуспеха и често (ако има вероятност да не съм на 100 %) изобщо не правя нищо и така хора с много по-малки възможности ме изпреварват (няма значение за каква ситуация става дума). Мисля, че и в тази насока трябва да работя. Как определяте това качество - като перфекционизъм или страх?
Малко по - нагоре в отговорите си бяхте писал за ниско самочувствие  - как лекувате това с терапия?
Активен
t.todorov
Hero Member

Неактивен Неактивен

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #582 -: Януари 23, 2012, 10:38:56 »

"Малко по - нагоре в отговорите си бяхте писал за ниско самочувствие  - как лекувате това с терапия?"

Има различни причини, които могат да доведат до ниско самочувствие. В терапията без значение каква е темата и нуждата, винаги първо се изследва. Ниското самочувствие може да е следствие на неспособност за обективна самооценка. Това пък от своя страна може да е заради различни причини: нереална оценка за поведението и способностите ни от значимите други в детството, нереално завишена оценка от значимите други в детството, която след като попаднем в реалният свят на възрастния търпи "насилствена" корекция. Важно е да се знае, как човек е изградил своите опорни точни за да се оцени и още по-важно е дали тези опорни точни са в него, или в заобикалящата го среда, или и двете. Ако са в него е важно дали са обективни, ако са в средата това е сериозен стрес, защото човек ще се мъчи всячески да си ги осигурява за да може да се "измери", ако са и в него и в средата трябва да се разбере как си взаимодействат ...
Изобщо на такива въпроси няма как да се отговори универсално. Така самото изследване на нещата малко по малко дава яснота на това кое трябва да се промени. Как става това с терапия едва ли мога да ви разкажа. Създаването на нещо ново и различно е бавна и трудна работа разположена в доста време.
« Последна редакция: Януари 23, 2012, 10:42:13 от t.todorov » Активен

vesinci
Newbie
*

Неактивен Неактивен

Публикации: 45

Профил Ел. поща
« Отговор #583 -: Януари 23, 2012, 02:46:53 »

Здравейте г-н Тодоров преди години 6-7г припадах няколко пати от ниско кръвно и много се уплаших тогава ме беше страх да стоя сама ходих на с пихолог изписа ми някакво лекарство от което спях от 24 часа 23 но с моята си воля спрях да пия лекарствата и за около месец мога да кажа че овладях страха си и водех нормален живот до преди  5 месеца когато бях с детето си на разходка пред мен припадна една жена на улицата и пак се уплаших много и като че ли нещо в мен се отвори и започнаха едни кризи на другия ден пак бях с детето и на разходка по средата на патя започнах да се задушавам пулса ми стана много бърз стана ми лошо на пътя и от тогава получавам почти всеки ден кризи виене на свят страх ме е да излизам на вън почти не излизам само в много краен случаи пия ривотрил от 5 мг три пати по половинка с по един дианксит и пак си ги получавам кризите най много ме страх от това което ми става на сърцето и точно в това е и моя въпрос към вас на момента се едно сърцето ми прескача  получавам задух и много ме плаши започва много бърз пулс след това няколко пъти ми случи и няколко удара силни един след друг като в момента на ударите немога да дишам и ми прималява според вас това нормално ли е и трябва ли да се обърна към кардиолог личната лекарка ми прави три кардиограми като две от тчх бчха след криза и каза че ми няма нищо на сърцето пишеше нормално екг на кардиограмата но много ме плаши че вече 5 месеца не спира това ещо и само заради него ме е страх да изляза на вън и да остана и сама   
Активен
t.todorov
Hero Member

Неактивен Неактивен

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #584 -: Януари 23, 2012, 02:58:01 »

Така като ви чета вие първият път не сте била на психолог, а на психиатър. Та можете отново да посетите психиатър който да ви предпише медикамент, като му разкажете предишната си история, за да има предвид какъв да избере за вас и в каква доза. Няма как обаче телесно здрав човек да се лекува от лекарите, а вие сте телесно здрава. Така че може би е време този път наистина да потърсите психолог-психотерапевт, а не психиатър.
Активен

Страници: 1 ... 37 38 [39] 40 41 ... 162
  Изпечатай  

Отиди на:  

Реклами

* EU Directive

* Сподели във Facebook
Споделете

* ПАНИЧЕСКО РАЗСТРОЙСТВО 2017

* Следвайте ни във Фейсбук

* МАГНИТНИ БУРИ В МОМЕНТА
    hyperlink МАГНИТНИТЕ БУРИ СЕГА
МАГНИТНИ БУРИ В МОМЕНТА

* ХОРОСКОПИ 2017
    hyperlink
ХОРОСКОПИ НА ВСИЧКИ ЗОДИИ ЗА 2017

* КОГА ЛЕКАРЯТ ЩЕ ВИ ПОСТАВИ ДИАГНОЗА "ПАНИЧЕСКО РАЗСТРОЙСТВО"?

* ЗАЩО ПО ВРЕМЕ НА ПАНИЧЕСКА АТАКА НЯМА ДА ПОЛУЧИТЕ ИНФАРКТ?

* КАК ДА РАЗБЕРА КАКВА Е ПРИЧИНАТА ЗА ПАНИЧЕСКОТО МИ РАЗСТРОЙСТВО?

ЛАБИРИНТИТЪТ Е ВИНОВНИК ЗА ПАНИЧЕСКОТО РАЗСТРОЙСТВО

КАКВО Е СОЦИАЛНА ФОБИЯ?

* ХИПОГЛИКЕМИЯ ПО ВРЕМЕ НА ПАНИЧЕСКА АТАКА