evropea.com - форум за паническо разстройство
Октомври 10, 2024, 10:55:25 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини:

Картички за Нова година
 
  Начало   Forum   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
* Посетители
Dot Online Guests : 1
Dot Online Users : 0
Dot Hidden Users : 0
Dot Total Users : 1

Рекламите

* НОВИНИ ЗА ПАНИЧЕСКО РАЗСТРОЙСТВО

* КАК РОДИТЕЛИТЕ ДА ПРЕДПАЗЯТ ДЕЦАТА СИ ОТ РАЗВИТИЕТО НА СТРАХОВЕ
//-->

* АРТТЕРАПИЯ НА ПАНИЧЕСКО РАЗСТРОЙСТВО

* КОИ ХОРА СА ПРЕДРАЗПОЛОЖЕНИ КЪМ ПАНИЧЕСКО РАЗСТРОЙСТВО

Спонсорирана връзка

Реклама

* Последно  мнение от форума
xx Vitality Vibes CBD Gummies: How They Compare in the Market
[Паническо разстройство]
DavidLog
Септември 26, 2024, 12:38:53

Спонсорирани връзки

Страници: 1 ... 4 5 [6]
  Изпечатай  
Автор Тема: Как казах "Сбогом" на ПР  (Прочетена 14736 пъти)
t.todorov
Hero Member
*****

Рейтинг: 25
Неактивен Неактивен

Публикации: 2258


Профил WWW Ел. поща
« Отговор #75 -: Април 18, 2011, 09:55:09 »

"Ако си сам, може да затънеш много дълбоко и да удариш дъното."
Така е, симптомите винаги са "повик" към другите.

Искам пак дебело да подчертая че ПР и агорафобия са напълно преодолими състояния /стига да не са станали част от характера,т.е. да са "отглеждани" дълго време/ при правилно насочване на усилията. Ако човек се чувства крайно неспособен и ограничен да се справи с актуалните си симптоми се налага да започне медикаменти. Неща от рода че много вредят на здравето, че създават зависимост и т.н. не са състоятелни.
След като влиянието на медикаментите започне е много важно какъв терапевтичен път ще поеме. Те са два.
1. Краткосрочна терапия - при нея причините за появата не се разглеждат. Всички усилия са крачка по крачка човек да се изправи пред страховете си и малко по малко да увеличава тази борба. По този начин заучава ново поведение, което използва в определено състояние. Този подход дава добри, краткотрайни резултати и е приложим главно за фобиите. За ПР е малко по-несполучлив.
2. Дълбинна терапия - при тази терапия фокуса е не в симптома, а каква е причината за неговата поява, какво е неговото значение за човек.
При положение че човек може да подържа дългосрочен терапевтичен процес, без значение дали лекарствата са "закърпили" нещата, или краткосрочната терапия, трябва да премине към т.2
В процеса на дългосрочната терапия се прави опит от несъстоятелните "заместващи", ситуационни страхове да се премине към "оригиналните", които са екзистенциални. Както знаете нито ще ви спре сърцето по време на ПА, нито ще припаднете по време на агорафобиен пристъп, нито хората ще ви "накажат" ако се издъните при социална фобия. Но въпреки това знание и логика, усещането за ужас си е много действително. Идеята на психотерапията е да си дадете сметка, за какво ви е страх действително в живота. Това става, като се тръгне от симптома и се стигне до въвеждане на неговото съдържание. Във всеки симптом има ценна информация. Ако тя се проследи и разгледа, човек ще се окаже измежду основните си проблеми, които може да са различни - да стане по-самостоятелен, да се научи да е открит в общуването с хората, да поема сам отговорност за себе си и т.н. Подобни неща стават целта на истинската терапевтична работа /както и въпроса как се е стигнало до тук, че личността да не е успяла да ги усвои през жизнения си път/, т.е. терапията и успеха в нея е пряко свързан с куража да променим себе си, гледната си точна за света и хората, и това как си взаимодействаме аз и света, който включва много аспекти. Точно последното е много плашещо и напира за промяна чрез симптома. Когато казваме неща като  " ... искам да съм здрав, да съм като другите, да нямам симптоми" ние насочваме нашето внимание към симптомите, а се отдалечаваме от истинските промени за които подсказват самите симптоми. Така прекалено дългото занимание със симптома и страданията от него ни "застраховат" и отдалечават от сблъсъка с истинските, реални страхове. Другите нямат нужда от симпоми за да се впишат в света. За да станете като тях, трябва да откриете, какво е значението за вас и за другите около вас на вашите симптоми. Симптомите винаги заместват някаква ваша способност, която ви липсва, за да се приспособите успешно към нещо ново, с което ви сблъсква живота. Вместо да се вглеждате, какво губите от тях, трябва да осъзнаете, какво печелите, какво променят те в света около вас, в общуването ви с другите, в дейностите ви и лично във вас. Ако сте готови за това начинание, значи сте мотивирани за дългосрочна терапия, чрез която ще успеете да внесете адекватни промени в живота си.
« Последна редакция: Април 18, 2011, 10:16:29 от t.todorov » Активен

http://ttodorov.alle.bg
Страници: 1 ... 4 5 [6]
  Изпечатай  
 
Отиди на:  


Реклами

* EU Directive

* Сподели във Facebook
Споделете

* ПАНИЧЕСКО РАЗСТРОЙСТВО 2017

* Следвайте ни във Фейсбук

* МАГНИТНИ БУРИ В МОМЕНТА
    hyperlink МАГНИТНИТЕ БУРИ СЕГА
МАГНИТНИ БУРИ В МОМЕНТА

* ХОРОСКОПИ 2017
    hyperlink
ХОРОСКОПИ НА ВСИЧКИ ЗОДИИ ЗА 2017

* КОГА ЛЕКАРЯТ ЩЕ ВИ ПОСТАВИ ДИАГНОЗА "ПАНИЧЕСКО РАЗСТРОЙСТВО"?

* ЗАЩО ПО ВРЕМЕ НА ПАНИЧЕСКА АТАКА НЯМА ДА ПОЛУЧИТЕ ИНФАРКТ?

* КАК ДА РАЗБЕРА КАКВА Е ПРИЧИНАТА ЗА ПАНИЧЕСКОТО МИ РАЗСТРОЙСТВО?

ЛАБИРИНТИТЪТ Е ВИНОВНИК ЗА ПАНИЧЕСКОТО РАЗСТРОЙСТВО

КАКВО Е СОЦИАЛНА ФОБИЯ?

* ХИПОГЛИКЕМИЯ ПО ВРЕМЕ НА ПАНИЧЕСКА АТАКА

Powered by PHP Powered by PHP Powered by SMF 1.1.15 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Валиден XHTML 1.0! Валиден CSS!
SimplePortal 2.1.1