evropea.com - форум за паническо разстройство
Април 04, 2020, 03:27:24 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини:

Картички за Нова година

Начало   Forum   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
* Посетители
Dot Online Guests : 3
Dot Online Users : 0
Dot Hidden Users : 0
Dot Total Users : 3

Рекламите

* НОВИНИ ЗА ПАНИЧЕСКО РАЗСТРОЙСТВО

* КАК РОДИТЕЛИТЕ ДА ПРЕДПАЗЯТ ДЕЦАТА СИ ОТ РАЗВИТИЕТО НА СТРАХОВЕ
//-->

* АРТТЕРАПИЯ НА ПАНИЧЕСКО РАЗСТРОЙСТВО

* КОИ ХОРА СА ПРЕДРАЗПОЛОЖЕНИ КЪМ ПАНИЧЕСКО РАЗСТРОЙСТВО

Спонсорирана връзка

Реклама

Спонсорирани връзки

Страници: [1]
  Изпечатай  
Автор Тема: "Страничните ефекти" на ПР  (Прочетена 2691 пъти)
skorpi
Hero Member

Рейтинг: 0
Неактивен Неактивен

Публикации: 1629

Профил
« -: Февруари 07, 2011, 12:12:27 »

ПР не е само симптоми и страх... Откакто го имам, много неща у мен се промениха и ми е трудно да се позная. Станах много по-бавна, по 100 пъти се подканям да свърша нещо елементарно, особено пък ако е свързано с излизане... сякаш мозъкът ми работи непрекъснато и едновременно на 2 честоти и се получава някакво забавяне. Губят ми се моменти... не знам защо 10 минути съм стояла в коридора преди да изляза и какво толкова съм правила през това време - мотая се и не мога по-бързо! Мозъкът ми е твърде зает да цикли, за да има време да ми диктува и за останалото, за да продължа да функционирам що годе нормално все пак. Разсеяна съм, не мога да се концентрирам, мислите ми плуват винаги нанякъде. Събуждам се уморена и без грам сили. Преди съм вършела мн повече неща, които да ме уморят, но съм имала много повече енергия. Сега пак се опитвам да съм такава, но ми коства двойно повече усилия и резултатът пак не е същият.
В разговор често пропускам доста пасажи и се отнасям нанякъде. Не винаги ми личи, но ако съм получила точни инструкции за нещо елементарно, което трябва да свърша, ми се струва адски сложно и изключвам. Не възприемам чутото. Сякаш не съм там и не се отнася до мен. Нереално е. Като в полусън. Нито спя, нито съм будна... спомените ми са разбъркани, изкривени и хаотични. Опитите ми да въведа ред не са особено успешни. Денят минава в подканяне "направи това", "направи онова" и все трябва да сядам и да си "почивам".
"Почини си", "полегни си, да не ти прилошее" - това ми казва вътрешният глас. А аз искам да излизам, да тичам, да скачам, да имам сила. Да се концентрирам, да внимавам, да бъда каквато бях. Но не съм. Уморена съм, защото всъщност нито си почивам, нито върша нещо, не съм и по средата, защото там е нормата. А аз и в нея не влизам Tongue Нещо като перманентна деперсонализация и дереализация - това аз ли съм, на мен ли се случва? Запомних ли това, което ми казаха? Колко време ще ми отнеме, за да го направя? Ще се справя ли? Имам ли си доверие?... Честно казано си нямам. Хаотична съм и в чувствата си. Нямам граници в отношенията, всичко е смесено и неясно. Искам да дойда на себе си, но може би не съм готова все още. Може би никога повече няма да съм предишния човек, а може би и не трябва. Много ми е трудно да се харесвам. А още по-трудно ми е, ако и другите се дразнят от новото ми "аз"... не знам ако ПР изчезне, дали ще бъда различна... може би ако свалим торбите с цимент от гърбовете си, ще ходим по-лесно... знам, че не само аз съм се променила. Затова бих искала да чуя дали и при вас е така и как се справяте с тези нови черти от характера си, които не познавате?
Активен

Животът не е чакане бурята да отмине, той е да се научиш да танцуваш под дъжда!
Mari
Sr. Member

Неактивен Неактивен

Публикации: 464

" Усмихвай се.Това е безплатна терапия.

Профил
« Отговор #1 -: Февруари 07, 2011, 08:59:47 »

Много точно си го написала! И аз бях буквално като парцал ,всичко ми създаваше трудности.Имаше моменти когато сутрин не ми се ставаше от леглото защото само като си отворя очите и знаех че ще бъде същия кошмар.Това адски ме дразнеше . Една лекарка беше ми обеснила,че това се получава така защото нервната система се изтощава от кризите,просто срив в системата,няма как да имаш сили и елементарни неща от ежедневието ти създават трудности,От опит ти казвам ,че след като пребориш фобията всичко ще си дойде на място.
Активен
lemana
Newbie
*

Неактивен Неактивен

Публикации: 33

Профил
« Отговор #2 -: Февруари 07, 2011, 12:08:05 »

Здравейте! И при мен я има тази умора и това чувство като се събудиш, може да съм спала 12 часа, но се чувствам все едно съм спала 1 . Също така при мен има и това, че преди много излизах с приятели , харесваше ми да се разхождам и да излизам по кафета с тях, а сега не можете да ме накарате да изляза от нас, нямам желание, ама никакво. Като изляза някой път, сядам примерно в някое кафе и през цялото време си мисля, ами ако сега ми стане лошо , какво ще правя и ей такива неща. Преди спортувах редовно, през ден, а сега от известно време не помръдвам,застоях се, нямам сили да мръдна, нямам желание да спортувам. Та при мен са тези, а сигурно има и други странични ефекти, но тези са главните, които ме тормозят. Според мен трябва някой път насила да ги правим, без да имаме желание, но така може би лека по лека ще се възвърне. Незнам дали това е начинът, но аз така опитвам.
Активен
delicacy
Sr. Member

Неактивен Неактивен

Публикации: 454

Профил
« Отговор #3 -: Февруари 07, 2011, 01:40:09 »

Скорпи и аз наблюдавах при себе си подобни усещания. Сутрин не ми се ставаше, бях отпусната , мисълта ми се губеше, често забравях/всъщност и сега ми се случва да бъда разсеяна, трудно се концентрирам/. Някои от новите си черти, които придобих си ги харесвам, например, не протакам някои неща, така както правех преди.Вече не се притеснявам и не поемам отговоност за неща, които биха ми коствали големи усилия, преди го правех, сякаш за да се доказвам. ПР променя поведението, но не винаги в лоша посока. Позволи си да си слаба и да допускаш грешки.
Активен
skorpi
Hero Member

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #4 -: Февруари 07, 2011, 02:02:47 »

Цитат
Позволи си да си слаба и да допускаш грешки.

Позволявам си да допускам грешки и си патя от тях... колкото пъти се пуснах по течението, толкова пъти си счупих и главата в общи линии... как да се отпусне човек? Решавам да не мисля, да се доверявам на сляпо, но и така не става. Рискът е хубаво нещо, но ако си късметлия. Останалите трябва да внимаваме Grin
Иначе и аз съм имала позитиви от ПР - в работата се организирах още по-добре, защото в стремежа да се занимавам постоянно с нещо вършех мн повече неща от преди, само и само да нямам време да мисля дали съм добре или зле... имах повече идеи, сякаш за да компенсирам за състоянието си, макар че в случая беше плюс, защото перфекционизмът и амбициозността (които пак се явяват елементи на ПР) бяха просто задължителни за естеството на заниманията ми... и са ми помагали много. Помогнаха ми и да се науча да живея сама, въпреки тежките обстоятелства. Но точно пък този перфекционизъм ме кара и никога да не съм доволна от резултатите и да изискам още... не само от себе си, но и от останалите.
Друг плюс е повишеното сексуално желание, за което е ставало дума в друга тема, но то е плюс само ако имаш с кого да правиш секс, в противен случай може да навлече неприятности Cheesy Grin и се превръща в проблем...
Като цяло ПР ме накара да се обърна повече към духовната страна на живота за сметка на материалната, да осъзная някои неща, да ги преосмисля и оценя по нов начин, както и да спра да помисля какво искам, може би да сменя посоката... Научих се и на смирение - дума, чието значение не разбирах. Да губя и да приемам загубата. Да ценя хубавите моменти, когато ги има. Но това е по-философската страна на нещата. Ежедневието си остава все така трудно.  Undecided
Активен

delicacy
Sr. Member

Неактивен Неактивен

Публикации: 454

Профил
« Отговор #5 -: Февруари 07, 2011, 02:21:48 »

Скорпи, като казвам "позволявай си да грешиш", имам пред вид да не се напрягаш постоянно да бъдеш перфектна и да се критикуваш и самообвиняваш Cheesy, Нямам пред вид  да не внимаваш и да не мислиш за сигурността си и как подреждаш живота си. Не искам да кажа, че човек трябва да си играе на "Руска рулетка Wink
Активен
skorpi
Hero Member

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #6 -: Февруари 07, 2011, 02:37:13 »

Разбирам, но аз изпадам в крайности - или съм супер предпазлива, или правя някаква безумна глупост... или съм много примерна, или го удрям през просото... нали това ви казвам, не мога да вирея по средата. По същия начин и с излизането - или трябва изобщо да не се прибирам, или да си стоя само вкъщи - най-често се редуват... Всичко или нищо...
Не че преди не съм била такава, това си е до характер, но ПР много ги засили тези крайности.
« Последна редакция: Февруари 07, 2011, 02:39:23 от skorpi » Активен

ddiddi
Full Member

Неактивен Неактивен

Публикации: 203

Профил
« Отговор #7 -: Февруари 07, 2011, 03:45:18 »

Здравейте! Не съм сигурна дали точно тук се пише, но бих желала да Ви разкажа за моята борба с паническото разстройство. Първият път ми се появи през 2004 г. след заболяване от вирусна пневмония. След нея останаха тежките последствия на постоянен страх, сърцебиене, странност, тресене на тялото, неможене да излизам на вън, чувството, че умирам и всичките Ви познати състояния. С народна медицина се оправих за 6 месеца. След това отново се чувствх добре, продължих образованието си и всичко беше наред. Докато през 2008 г. есента всичко не се повтори, този път след боледуване от екзема. Пак се сринах- треперене на тялото, страх, че умирам, сърцебиене, чувсто, че полудявам, липса на всякакво желание да излизам на вън и да се срещам с приятели, а и не можех да го правя, нещо ми пречеше. Този път ми трябваха 9 месеца, за да отшумят тези симптоми и те наистина отминаха в по-голямата си част, но се ПОЯВИ ЕДНА ПОСТОЯННА ПРЕЧКА В ДИШАНЕТО. Не че получавам затруднения в дишането по време на криза, а пречката е постояяна, макар, че вече нямам другите изброени симптоми. Така съм вече 1,5 година и ВИ МОЛЯ кажете как се справихте. Благодаря Ви!
Активен
skorpi
Hero Member

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #8 -: Февруари 07, 2011, 05:15:20 »

Цитат
Не че получавам затруднения в дишането по време на криза, а пречката е постояяна, макар, че вече нямам другите изброени симптоми. Така съм вече 1,5 година и ВИ МОЛЯ кажете как се справихте. Благодаря Ви!

Аз понякога имам чувството, че не ми достига въздух и ще спра да дишам - е, досега не съм спирала Grin
Активен

ddiddi
Full Member

Неактивен Неактивен

Публикации: 203

Профил
« Отговор #9 -: Февруари 07, 2011, 06:46:26 »

Да, и аз не съм спирала да дишам, но тежестта, която изпитвам върху гърдите и корема понякога е много силна, понякога е по- слаба, но е постоянна. Прозявам се и много често трябва да си поемам дълбоко въздух, защото при нормалното поемане, което правя чувството е, че той не ми достатъчен и това е много трудно и много пречи, защото тъкмо съм поела дълбоко въздух и след това трябва пак да го правя. Процеса е принудителен на дишане, а не е естествен. Благодаря!
Активен
Страници: [1]
  Изпечатай  

Отиди на:  

Реклами

* EU Directive

* Сподели във Facebook
Споделете

* ПАНИЧЕСКО РАЗСТРОЙСТВО 2017

* Следвайте ни във Фейсбук

* МАГНИТНИ БУРИ В МОМЕНТА
    hyperlink МАГНИТНИТЕ БУРИ СЕГА
МАГНИТНИ БУРИ В МОМЕНТА

* ХОРОСКОПИ 2017
    hyperlink
ХОРОСКОПИ НА ВСИЧКИ ЗОДИИ ЗА 2017

* КОГА ЛЕКАРЯТ ЩЕ ВИ ПОСТАВИ ДИАГНОЗА "ПАНИЧЕСКО РАЗСТРОЙСТВО"?

* ЗАЩО ПО ВРЕМЕ НА ПАНИЧЕСКА АТАКА НЯМА ДА ПОЛУЧИТЕ ИНФАРКТ?

* КАК ДА РАЗБЕРА КАКВА Е ПРИЧИНАТА ЗА ПАНИЧЕСКОТО МИ РАЗСТРОЙСТВО?

ЛАБИРИНТИТЪТ Е ВИНОВНИК ЗА ПАНИЧЕСКОТО РАЗСТРОЙСТВО

КАКВО Е СОЦИАЛНА ФОБИЯ?

* ХИПОГЛИКЕМИЯ ПО ВРЕМЕ НА ПАНИЧЕСКА АТАКА