evropea.com - форум за паническо разстройство
Декември 08, 2021, 05:53:05 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини:

Картички за Нова година

Начало   Forum   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
* Посетители
Dot Online Guests : 4
Dot Online Users : 0
Dot Hidden Users : 0
Dot Total Users : 4

Рекламите

* НОВИНИ ЗА ПАНИЧЕСКО РАЗСТРОЙСТВО

* КАК РОДИТЕЛИТЕ ДА ПРЕДПАЗЯТ ДЕЦАТА СИ ОТ РАЗВИТИЕТО НА СТРАХОВЕ
//-->

* АРТТЕРАПИЯ НА ПАНИЧЕСКО РАЗСТРОЙСТВО

* КОИ ХОРА СА ПРЕДРАЗПОЛОЖЕНИ КЪМ ПАНИЧЕСКО РАЗСТРОЙСТВО

Спонсорирана връзка

Реклама

* Последно  мнение от форума
xx Re:Умора в слънчевия сплит
[Паническо разстройство]
Ari
Февруари 23, 2021, 06:26:18

Спонсорирани връзки

Страници: 1 ... 5 6 [7]
  Изпечатай  
Автор Тема: Агорафобия (страх от излизане от вкъщи)  (Прочетена 18829 пъти)
spider
Full Member

Рейтинг: 0
Неактивен Неактивен

Публикации: 112

Профил
« Отговор #90 -: Юни 22, 2011, 03:34:53 »

Да, все още ги приемам, но исках да кажа, че като започнах психотерапията вече нямах агорафобия (или поне много слаба). Понеже ползвам услугите на две дами доктори по психятрия, едната ми води медикаментозното лечение, а другата психотерапията. Тази с медикаментозното казва, че агорафобията идва последна като симптом и първа отшумява. Малко се разтеглих, но конкретно мисля, че наистина агорафобията вече я няма. Медикамента все още го приемам заради хипохондрията, която развих заедно с ПА, но и промяната при нея е драстична. Ще се радвам ако мога да одговоря и на други въпроси.
Поздрави!
Активен
Outsense
Newbie
*

Неактивен Неактивен

Публикации: 8

Профил
« Отговор #91 -: Юни 22, 2011, 04:04:06 »

spider, радвам се, че си се справяш с тези ужасни състояния!  Smiley Твоят опит сочи правилната посока за справяне, защото комбинираш медикаментозната терапия с психотерапия.
Повечето хора обаче не знаят колко е важно това и разчитат само на лекарства. Затова не ми се ще да затвърждават идеята, че медикаментите "ще ги оправят", четейки тук.
Моята хипотеза е, че агорафобията (както и хипохондрията) си я развил в следствие на паническите атаки. Когато не си знаел какво се случва с теб и, както повечето хора в такива състояния, си мислел, че си болен. Ограничил си излизанията си сам, защото навън ти прилошава (или каквито и симптоми да е предизвикала тревожността). Започнал си медикамента, успокоил си се, симптомите са изчезнали и вече нямаш страх да излизаш сам. Така се е излекувала и агорафобията. Предполагам също, че не са ти предписали различен медикамент срещу хипохондрия, а си приемаш същия, който ти е бил предписан и за агорафобията, нали? С други думи, дали са ти нещо срещу симптомите на прекомерната тревожност, която стои в основата на тези състояния.
Поправи ме, ако греша.  Wink
Активен

How can a woman be expected to be happy with a man who insists on treating her as if she were a perfectly normal human being.
delicacy
Sr. Member

Неактивен Неактивен

Публикации: 454

Профил
« Отговор #92 -: Юни 22, 2011, 04:22:27 »

"агорафобията идва последна като симптом и първа отшумява"

Според мен, агорафобията идва първа и последна си отива, поне така бе при мен. Това е най-упорития страх и най-плашещ за повечето хора, имащи ПР. Иначе, ние нямаше да ограничаваме живота си по такъв начин, толкова крайно, ако не беше тя, защото ако беше само  пристягането в гърдите, да речем, много от нас въобще нямаше да си стоят повечето време вкъщи. Друг е въпросът, че агорафобията лесно се повлиява от бензодиазепини като ривотрил и лексотан и по този начи ни дава възможност в по-тежките периоди да  успяваме да сме навън, използвайки лекарствата. В началото и на мен ми служеха за патерица, но постепенно забравях за тях, но това става с времето и с много тренировки.
Активен
spider
Full Member

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #93 -: Юни 22, 2011, 04:27:36 »

Да ти кажа, все едно си бил до мен като се развиваше ПР при мен. Shocked
Специално за медикаментите Флуанксол-а го наричат чистач на лошите мисли. Има голяма логика в това което казваш за премахването на симптомите, но нали това е в основата на десинситизацията. Може би така се отървах от агорафобията. Относно това което казваш, че много хора си мислят, че ще стане само с лекарства - прав си няма да стане. За съжеление проучванията сочат, че само 50% от пациентите се възтановяват напълно само с медикаменти. А правилната или по-добре казано добрата психотерапия помага да намерим кое стой в основата на проблемите и как да ги премахнем. Аз лично препоръчвам на, който не му се ходи на психотерапия има и други варианти, като ЕМДР и ТЕС. Те действат по-бързо и може би със същия ефект.
Активен
spider
Full Member

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #94 -: Юни 22, 2011, 04:31:43 »

delicacy, може ли да направя следното предположение. Възможно ли е при теб да е имало силна тревожност когато си била навън. Просто това да е бил спусака, който стартира ПА и тревожностите при теб и от тогава да имаш агорафобия. Много се радвам, че успяваша да се спавяш и без тях.

Продължавай само така.
Активен
Outsense
Newbie
*

Неактивен Неактивен

Публикации: 8

Профил
« Отговор #95 -: Юни 22, 2011, 06:27:01 »

spider, женско съм, но това не е важно  Grin
Както ти казваш, и аз напълно те подкрепям, важното при тези състояния е осъзнаването на проблема, който стои зад симптомите. А това са различни мисловни деформации, които ни пречат да живеем нормално. Затова психотерапията е толкова важна - човек не само се научава да контролира реакцията си на паника, но променя и самия себе си.
Колкото и странно да звучи, аз преодолях агорафобията не с лекарства, а осъзнавайки колко ми пречи тя. Cheesy С помощта на терапевт, разбира се. А ежедневни релаксация и спорт ми помагат за намаляване на тревожността и изчезване на симптомите. Това е. Толкова просто се оказа след години ходене по мъките и затвърждаване на убеждението, че "Край! Това няма лечение, ще бъда нещастна до края на живота си!"  Wink
Активен

How can a woman be expected to be happy with a man who insists on treating her as if she were a perfectly normal human being.
spider
Full Member

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #96 -: Юни 22, 2011, 06:34:56 »

Много е неприятно като загубиш надежда. Почват да ти се въртят едни мисли, че никога няма да се оправиш. Но като срещнеш правилните спецялисти и нещата изглеждат вече по коренно различен начин. А това, че си женско още веднъж потвърждава колко са смели красивите ни българки :-)
Активен
skorpi
Hero Member

Неактивен Неактивен

Публикации: 1629

Профил
« Отговор #97 -: Юни 22, 2011, 07:37:33 »

Цитат
А това, че си женско още веднъж потвърждава колко са смели красивите ни българки :-)

Това прозвуча като цитат от патриотично стихотворение Grin Grin Grin

Много хубаво, че се чувствате добре с лекарствата, ама ми се иска да пишете пак, след като ги спрете да видим как ще е положението,така да се каже "на чисто"...
Активен

Животът не е чакане бурята да отмине, той е да се научиш да танцуваш под дъжда!
spider
Full Member

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #98 -: Юни 22, 2011, 07:40:51 »

Ами зависи кои лекарства да спра, тъй като вече не пия успокойтелнни. Антидепресанта и флуанксола, ги взимам само за да не рецидевира проблема докато съм в процес на лечение. А дозите са по-малки от времето когато ги започнах. Истината е че не рядко ги забравям като тръгвам за работа и разлика няма.
Активен
Страници: 1 ... 5 6 [7]
  Изпечатай  

Отиди на:  

Реклами

* EU Directive

* Сподели във Facebook
Споделете

* ПАНИЧЕСКО РАЗСТРОЙСТВО 2017

* Следвайте ни във Фейсбук

* МАГНИТНИ БУРИ В МОМЕНТА
    hyperlink МАГНИТНИТЕ БУРИ СЕГА
МАГНИТНИ БУРИ В МОМЕНТА

* ХОРОСКОПИ 2017
    hyperlink
ХОРОСКОПИ НА ВСИЧКИ ЗОДИИ ЗА 2017

* КОГА ЛЕКАРЯТ ЩЕ ВИ ПОСТАВИ ДИАГНОЗА "ПАНИЧЕСКО РАЗСТРОЙСТВО"?

* ЗАЩО ПО ВРЕМЕ НА ПАНИЧЕСКА АТАКА НЯМА ДА ПОЛУЧИТЕ ИНФАРКТ?

* КАК ДА РАЗБЕРА КАКВА Е ПРИЧИНАТА ЗА ПАНИЧЕСКОТО МИ РАЗСТРОЙСТВО?

ЛАБИРИНТИТЪТ Е ВИНОВНИК ЗА ПАНИЧЕСКОТО РАЗСТРОЙСТВО

КАКВО Е СОЦИАЛНА ФОБИЯ?

* ХИПОГЛИКЕМИЯ ПО ВРЕМЕ НА ПАНИЧЕСКА АТАКА